Załóż bloga Zaloguj sięPorady :)

Podpaska czy tampon?

aniolekdiabelek | 11 Sierpień, 2008 20:10

  Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

 

Jedne i drugie mają swoje zwolenniczki. Tampony pozwalają unikać widoku krwi miesięcznej, łatwiej utrzymać higienę, razem z wydzielinami usuwają nieprzyjemny zapach rozkładającej się krwi, pozwalają w czasie miesiączki nosić obcisłe spodnie a nawet kostium kąpielowy. Wiele dziewcząt nie lubi jednak momentu aplikacji czyli wkładania tamponu do pochwy, a należy to zrobić tak, by tampon znalazł się jak najgłębiej - inaczej będzie uwierał. Jeśli są dziewicami, zawsze powstaje obawa, czy tampon nie uszkodzi błony dziewiczej. I rzeczywiście, nie znając budowy swojej błony, można ją przerwać tamponem, nawet tym mini. Niektóre boją się, że urwie się sznureczek i tampon utknie w pochwie (pochwa to nie czeluść bez dna :), można wtedy włożyć głębiej palce, chwycić tampon i wyciągnąć na zewnątrz). Innym wydaje się nierozsądne zamykać wejście do pochwy na kilka godzin, aby wewnątrz ciała przy ograniczonym dostępie powietrza mogły hulać bakterie. Wolą też kontrolować wypływ wydzielin i widzieć jak przebiega okres.

O ile stosowanie podpasek nie budzi wątpliwości, pamiętać należy jedynie o zmianie podpaski, nie tylko, gdy grozi poplamienie bielizny, ale i wtedy, gdy zaczyna brzydko pachnieć, oraz o podmywaniu się przy każdej zamianie starej na nową; stosowanie tamponów może być niebezpieczne. Koncerny produkujące je milczą na ten temat z powodów oczywistych (biznes jest biznes), choć od dawna wiadomo, że istnieje związek między pewnymi chorobami a stosowaniem tamponów.

Poniżej pozwolę sobie przytoczyć informacje zaczerpnięte z opracowania na temat szkodliwości tamponów Alison Costello, Bernardette Vallely, Josa Young "ZAWSZE PEWNIE, ZAWSZE SUCHO... NIE ZAWSZE BEZPIECZNIE" wydanego przez Wydawnictwo "Zielone Brygady", Kraków 1999:

Tampony wprowadzono na rynek w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii trzy lata później. Dopiero po pewnym czasie wyszły na jaw związki między używaniem tamponów a śmiertelną niekiedy chorobą zwaną Syndromem Szoku Toksycznego (TSS), która dotyka niemal wyłącznie kobiety w czasie menstruacji. Dokładna przyczyna jej nie jest znana, choć mówi się o wpływie surowców, z których składa się tampon, zawierających zanieczyszczenia. W tamponach znajdują się często środki chemiczne takie jak furany i dioksyny oraz pestycydy stosowane przy uprawie bawełny, której z kolei używa się do produkcji tamponów. W przeszłości tampony, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, były produkowane w stu procentach z włókien sztucznych. Od czasu skandalu związanego z Syndromem Szoku Toksycznego, syntetyki zostały wycofane z rynku, co jednak całkiem nie zniosło ryzyka choroby. Obecnie tampony wytwarza się bądź z bawełny, bądź z mieszanki bawełny i sztucznego jedwabiu, a także miazgi drzewnej przetwarzanej metodami, które sprawiają, że tampony pełne są najbardziej toksycznych substancji. Problemem głównie jest bielenie ich chlorem (także pieluszek i pozostałych produktów higienicznych), co robi się tylko ze względów estetycznych (są wtedy białe a nie "przybrudzone"). Podczas procesu bielenia stykają się one z ponad tysiącem związków chemicznych, w tym z dioksynami, a wielogodzinny (w skali życia wieloletni), ścisły kontakt tamponu z błoną śluzową powoduje przenikanie toksyn do organizmu.
Wyobraźcie sobie, że za każdym razem, gdy wycieracie nos w bielutkie chusteczki higieniczne lub podcieracie się tym "lepszym" papierem toaletowym, wcieracie w skórę substancje, te same, które powodują obniżenie odporności i większą śmiertelność ryb żyjących w pobliżu papierni. Co dopiero, gdy jest to tampon! Także pestycydy, nadal stosowane do produkcji bawełny, przenikają do organizmu kobiet.
Są lekarze, którzy widzą związek pomiędzy dioksynami w tamponach, a najczęstszymi formami występowania raka macicy.
Poza tym, ani podpaski ani tampony nie są sterylizowane, gdyż sterylizacja obniża zdolności absorpcyjne tych środków.

Fakt, iż pochwa może przyswajać toksyny, został dowiedziony już w 1918 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy wykazano, że śmierć jednej z pacjentek nastąpiła właśnie na skutek przedostania się toksyn do organizmu poprzez błony śluzowe organów rodnych kobiety. Błony śluzowe narządów płciowych są wysoce chłonne i bardzo wrażliwe na toksyczne substancje.
Związek łączący stosowanie tamponów z Syndromem Szoku Toksycznego ujawniono po raz pierwszy w maju 1980 roku, chociaż środowisko medyczne było tego świadome już od roku 1978. Z ponad 2 200 przypadków choroby, jakie stwierdzono w Stanach Zjednoczonych do czerwca 1983, 90% było związanych z menstruacją, z tej liczby niemal wszystkie (99%) - z użyciem tamponów. Jako bezpośredniego winowajcę wskazywano bakterię Staphylococcus aureus, nie była to jednak diagnoza ostateczna. Bakteria ta wytwarza TSS-1, toksynę, która została wyizolowana w przypadkach Syndromu, ale chorobę tę otacza wciąż jeszcze wiele niepewności.
Wciąż niepewne jest jak i dlaczego zdarza się ta choroba. Nawet rola samej toksyny TSS-1 i jej związku z syndromem jest niejasna. Nie wszystkie przypadki TSS powiązane były z obecnością Staphylococcus aureus, bakterii wytwarzającej tę toksynę.
Badania wykazały niezbicie, iż wzrostowi chłonności tamponów towarzyszy zwiększone ryzyko TSS. Z każdym gramem wzrostu absorpcyjności tamponu ryzyko wystąpienia choroby wzrastało o 37%.
Około 75% przypadków TSS, o których doniesiono w Stanach Zjednoczonych dotknęło osoby młode, kobiety w wieku 15-24 lat, wszystkie stosujące tampony w czasie menstruacji. Potem okazało się, że u ludzi starszych wydzielane są antyciała, które chronią przed toksynami TSS.
Choroba ta występuje rzadko także u mężczyzn i niemenstruujących kobiet, ale są to przypadki związane przeważnie z gojeniem się ran pooperacyjnych, skaleczeń, oparzeń, zranień i ubytków skóry.

Od 1970 do połowy 1982, około 5% przypadków o których donosiło Centrum Kontroli Chorób w Stanach Zjednoczonych zakończyło się śmiercią. Inne liczby wskazują, że odsetek ten wynosi nawet 10% lecz ten wynik może być nieco zawyżony, jako że statystyki nie obejmowały lżejszych przypadków choroby. Syndrom Szoku Toksycznego zwykle uśmiercał swe ofiary w ciągu tygodnia od wystąpienia pierwszych symptomów. Wiele przypadków TSS pozostało nie wykrytych ponieważ lekarze, którzy przez całą swoją karierę zawodową mogli się z ta chorobą nie zetknąć, nie byli świadomi jej pełnego obrazu klinicznego. Także wiele jest początkowo diagnozowanych niepoprawnie. Natomiast w Wielkiej Brytanii do tej pory rejestruje się około 40 przypadków rocznie. Z wszystkich przypadków TSS w Anglii, 63 z nich były bezpośrednio związane z menstruacją - kobiety stosowały tampony różnych firm i o różnej chłonności. Pięć kobiet zmarło (8%), a dziewiętnaście innych doniosło o nawrotach choroby (30%). Rezultaty te są zbliżone do amerykańskich.
Syndrom Szoku Toksycznego nie jest nową choroba, a Staphylococcus aureus wytwarzający toksynę TSS-1 nie jest nowopowstałym szczepem bakterii. Nowe natomiast jest zjawisko dramatycznego, w ciągu ostatnich kilkunastu lat, wzrostu zachorowań na tę chorobę, szczególnie pośród młodszych miesiączkujących kobiet.

Dokładniej - TSS (Toxic shock syndrome) jest typem toksycznego zakażenia krwi, co jest następstwem szybkiej ciężkiej choroby.
Bakterie Staphylococcus aureus normalnie żyją na skórze, w nosie, pod pachami, bądź pochwie u 1 na 3 ludzi, przy czym są nieszkodliwe. Tylko niektóre szczepy bakteryjne mogą wydzielać szkodliwe toksyny, które powodują TSS. Symptomami choroby są zazwyczaj: wysoka temperatura, wymioty i biegunka, ból głowy, pieczenie gardła, ból mięśni i pokrzywka, zwłaszcza na dłoniach i stopach, łuszczenie się skóry, oraz gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Niekiedy pojawiają się też: zawroty głowy, dezorientacja i uszkodzenie narządów, bóle mięśni i stawów, problemy z nerkami i wątrobą. W ostrej fazie choroba trwa 4-5 dni, rekonwalescencja zaś zajmuje kilka tygodni.
Jeśli zaobserwujesz takie objawy, natychmiast usuń tampon.
Natychmiastowe wyjęcie go (w 80% wypadkach) zapewnia zatrzymanie rozwoju bakterii.
Zgłoś się do lekarza najszybciej jak tylko jest to możliwe i powiedz mu, że używasz tampony.
Poza tym:
Jeżeli je używasz, zmieniaj je tak często jak to jest tylko możliwe.
Nie używaj ich tylko i wyłącznie, ale jeśli tylko możesz, zastąp je podpaską.
Nie używaj tamponów w nocy.
Pamiętaj o higienie osobistej i dokładnym umyciu rąk przed dotknięciem i aplikacją tamponu.
Nigdy nie używaj więcej niż jednego tamponu naraz.
Na przyszłość: nie używaj żadnych tamponów podczas miesiączkowania w pierwszych 12 tygodniach po porodzie.
Nigdy nie używaj tamponów po przebytej chorobie TSS.
Pomimo, że choroba należy do rzadkości to jednak jest bardzo groźna, o czym milczą reklamy, a na polskich opakowaniach informacja o skutkach ubocznych (a właściwie tylko o TSS) napisana jest drobnym druczkiem, dopiero w ulotce wewnątrz opakowania wyjaśnione jest zagrożenie. Tampony produkowane w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, USA czy Nowej Zelandii posiadają na opakowaniach ostrzeżenie przed TSS "Stosowanie tamponów związane jest z możliwością wystąpienia Syndromu Szoku Toksycznego. TSS jest rzadką chorobą, ale może prowadzić do śmierci".

Oprócz Syndromu Szoku Toksycznego, badania przeprowadzone zarówno przez przemysł produkujący tampony, jak i lekarzy wykazały, że tampony mogą być odpowiedzialne za takie schorzenia jak wysychanie błon śluzowych pochwy, oraz ich mikro- i makroowrzodzenia.
Suche obszary w błonach śluzowych zostały wykryte u wszystkich dwudziestu kobiet, które poddano badaniom. Dziewiętnaście z nich miało również uszkodzenia nabłonka. Im większa chłonność tamponu tym stwierdzano większe owrzodzenie. Kobiety używające tamponów również pomiędzy okresami doświadczały silniejszego wysuszenia i owrzodzenia niż te, które stosowały tampony tylko podczas menstruacji. Kobiety, które stosowały wyłącznie podpaski nie miały tych problemów.
Przyczyną tego jest to, iż tampony wchłaniają przeciętnie 65% krwi menstruacyjnej i 35% wydzielin genitalnych. Jeśli kobieta używa tamponu pomiędzy okresami, to może on wchłaniać wszystkie wydzieliny, a w rezultacie pojawia się owrzodzenie. Wrzody z kolei mogą stanowić wejście do organizmu dla toksyn. Efektem pojawienia się wrzodów jest większe krwawienie podczas menstruacji, co powoduje zwiększenie używania tamponów. Ze Stanów Zjednoczonych docierają doniesienia o kobietach, u których czas trwania miesiączki wzrósł z czterech do ośmiu dni.
U kobiet używających tamponów niemal wyłącznie podczas menstruacji i wymieniających je regularnie również występowały suche miejsca i wrzody, a ponadto znaleziono włókniste elementy tamponu wchłonięte i wbudowane w tkankę błony śluzowej pochwy!

Tak więc na opakowaniu tamponów powinien widnieć napis jak na pudełku papierosów. Nie popadajmy jednak w przesadę. Czasem warto skorzystać z tamponu, to rzeczywiście często ułatwia życie, jednak, jeśli używa się ich ciągle, należałoby poważnie je ograniczyć i na co dzień przerzucić się z powrotem na tradycyjne podpaski higieniczne. A jeśli to tylko możliwe, wybierać środki higieny, które nie są bielone (na czym także skorzysta ekologia).
Ktoś mógłby powiedzieć, że w takim razie najbezpieczniejsze są podpaski z plastikową siateczką dry. Ale one też mają pod siateczką chłonny, bielony wkład, a poza tym wiele kobiet nie lubi czuć się, jakby miało ceratę między nogami, zwłaszcza w upalne dni.

Okazuje się jednak, że tampony mają na swoim koncie także pozytywne oddziaływanie na organizm kobiety. Pismo "Gynecologic and Obstetrical Investigation" doniosło, że stosowanie tamponów (a także aktywność seksualna w czasie miesiączki!) zmniejszają ryzyko endometriozy, bolesnej choroby, w której komórki macicy rosną na innych narządach.
Endometrioza rozwija się w następstwie przemieszczenia komórek błony śluzowej (tzw. endometrium) wyściełającej macicę przez szyjkę macicy do innych organów w jamie brzusznej, jak jajowód czy jajnik. Tkanka ta, tak jak w macicy, reaguje na zmiany poziomu hormonów w cyklu miesięcznym i cyklicznie wzrasta i degeneruje. Jest to przyczyną silnych dolegliwości bólowych, zwłaszcza przed lub w czasie miesiączki oraz z krwawieniem, stanów zapalnych, a może nawet prowadzić do bezpłodności.
Według badaczy, "obkurczanie dróg rodnych, jakie obserwuje się na zakończenie aktu seksualnego, może przyspieszać oczyszczanie macicy z krwi i śluzu i poprawiać udrożnienie szyjki macicy", a tampony mogą być, wbrew dotychczasowym poglądom, skuteczniejsze w usuwaniu wydzieliny w czasie miesiączki, używanie ich ma wyraźny wpływ na spadek ryzyka. Potwierdzają to wyniki badań. U kobiet, które stosowały wyłącznie tampony, ryzyko rozwoju endometriozy było 2,6 razy mniejsze niż u kobiet stosujących podpaski lub podpaski na przemian z tamponami. Wśród kobiet, które miały endometriozę wyłączne stosowanie tamponów odnotowano u nieco ponad 11 % kobiet, a w grupie kobiet bez schorzenia prawie u 21 %

Podpaska czy tampon?
WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE.

Komentarze

1 2 3 4 5 6 7 8 9  Następny»

Podpaska czy tampon? | Porady :)

http://khaastech.com/tiki-index.php?page=UserPageelizbethchisholm | 07/09/2017, 17:43

It's wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this time.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

existing door | 05/09/2017, 18:49

If you desire to improve your familiarity only keep visiting this website and be updated with the latest news update posted here.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Eloy | 05/09/2017, 08:55

Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, great written and come with approximately all vital infos. I'd like to peer extra posts like this .

Podpaska czy tampon? | Porady :)

real estate agent | 05/09/2017, 02:53

Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

getting education loans | 04/09/2017, 17:14

If you would like to take a good deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won website.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

https://www.youtube.com/watch?v=O0E7tw_V-9o | 26/08/2017, 20:37

Thanks for one's marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you're a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back in the foreseeable future. I want to encourage you continue your great writing, have a nice afternoon!

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Stewart | 24/08/2017, 00:58

It's really a great and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

makanan bayi umur 5 bulan | 23/08/2017, 00:51

Ridiculous story there. What occurred after? Good luck!

Podpaska czy tampon? | Porady :)

meuestilo.r7.com | 22/08/2017, 00:32

There is definately a lot to know about this subject. I really like all the points you've made.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

James Frazer-Mann | 21/08/2017, 15:46

I_m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later. Many thanks

Podpaska czy tampon? | Porady :)

www.youtube.com | 20/08/2017, 18:24

Hi there, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Georges Sadala Rihan | 20/08/2017, 13:32

Good way of describing, and pleasant piece of writing to get facts regarding my presentation subject matter, which i am going to deliver in school.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

cheap stocks | 20/08/2017, 02:37

Fastidious response in return of this difficulty with genuine arguments and explaining the whole thing on the topic of that.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Rowena | 18/08/2017, 06:44

I relish, result in I discovered exactly what I was taking a look for. You've ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Napoleon | 15/08/2017, 02:22

Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely excellent. I really like what you've acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can't wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

James Frazer Mann | 15/08/2017, 01:41

I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really nice piece of writing on building up new weblog.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Elaine | 14/08/2017, 07:40

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange solutions with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

Podpaska czy tampon? | Porady :)

uae travel | 14/08/2017, 04:32

Hello! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

Podpaska czy tampon? | Porady :)

Bernard | 06/08/2017, 06:29

Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

Podpaska czy tampon? | Porady :)

www.youtube.com | 05/08/2017, 14:20

I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you
Dodaj komentarz
 authimage
1 2 3 4 5 6 7 8 9  Następny»

Kim jestem?

aniolekdiabelek

Jeżeli ktoś chce popisać ze mną osobiście to niech pisze na moje GG: 35491784.Chętnie pomogę i poznam nowych ludzi:> Bardzo proszę o komentowanie.

kalendarz

 • « Sierpień 2008 »
  Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
          1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

szukaj


ostatnio...

archiwum

Kategorie

Syndicate

  RSS 0.90 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 0.3

TagiRANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki TOPLISTA. Najlepsza toplista. Ranking. Fajne forum dyskusyjne - ranking forum. Najlepsze fora.